KLUB

  Aktualności
  Historia
  Stadion
  Kadra
  TOP 10
  Gwiazdy
  Stroje
  Miasto
  Muzeum
  Piłkarz roku


Sezon 2006/2007

  Terminarz
  Tabela
  Strzelcy
  Statystyki
  Puchar Anglii
  Puchar Ligi
  Rezerwy
  Akademia
  Transfery


City w liczbach

  Premier League
  Dywizja 1
  Dywizja 2
  Puchar Anglii
  Puchar Ligi
  P. Europy
  P. Uefa
  P.Z.P
  1890-2006
  Rywale
  City-United


Archiwum

  2005/2006
  2004/2005
  2003/2004
  2002/2003
  2001/2002
  2000/2001
  Rezerwy
  Transfery
  Podsumowania
  Rywale


Kibice

  FanClub
  Bramki
  Felietony
  Tapety
  Karykatury
  Galeria
  Chat (osób: )
  Forum
  Księga Gości


Inne

  Redakcja
  Kontakt
  Bannery
  Linki

Stadion
Nazwa: City of Manchester Stadium
Pojemność: 48,000
Inauguracja: 2003
Wymiary boiska: 106.5 x 71.5 m

Obiekt The City of Manchester Stadium został wybudowany w 2002 roku kosztem 90 milionów funtów brytyjskich, czyli około 600 milionów polskich złotych i jest obecnie główną siedzibą klubu piłkarskiego Manchester City.

Mogący pomieścić 48 tysięcy widzów stadion znajduje się w centrum miasteczka sportowego nazwanego Sportcity, w którego skład wchodzą także ośrodek do gry w tenisa, squasha, tor kolarski oraz akademia wyławiania sportowych talentów.
Inwestycje te kosztowały kolejne 14 mln funtów.
Jest to obecnie największe centrum sportowo-rekreacyjne w Anglii.

Początkowo stadion miał być obiektem typowo lekkoatletycznym, zaprojektowany był na 38 tysięcy miejsc siedzących i wybudowany na 17 Mistrzostwa Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w 2002 roku.
Po zakończeniu tych zawodów zdecydowano zmienić projekt i przebudować obiekt tak, by idealnie spełniał wymogi stadionu piłkarskiego. Poczynione zmiany to zwiększenie pojemności o kolejne 10 tysięcy miejsc siedzących, przebudowa dolnego poziomu trybun mająca na celu maksymalne przybliżenie do murawy stadionu, usunięcie bieżni oraz innych elementów charakterystycznych dla obiektu lekkoatletycznego. Tymczasowa północna trybuna została więc zdemontowana i w tym samym miejscu postawiono nową, większą oraz zadaszoną trybunę, która jest niemalże odbiciem południowej. Koszty wspomnianych zmian wyniosły okolo 20 milionów funtów, które w całości pokrył klub.
Pieniądze na budowę stadionu pochodziły z kasy miejskiej oraz narodowej loterii. Manchester City, oprócz wspomnanych kosztów modernizacji, musiał pokryć w sumie koszty budowy 15.000 miejsc, bowiem o tyle właśnie obiekt jest więszky od Maine Road.
Ostatecznie więc obiekt wyposażony jest w 48 tysięcy krzesełek.

Negocjacje z Radą Miasta w sprawie przenosin City na nowy obiekt trwały ponad rok. Ustalono, iż obiekt będzie służył wyłącznie klubowi Manchester City oraz, iż klub pokryje koszty przebudowy obiektu.

W 2003 roku klub sportowy Manchester City przeniósł swoją siedzibę na The City of Manchetser Stadium z Maine Road, gdzie spędzono aż 80 lat. Ceremonię otwarcia uświetnił mecz pomiędzy Manchesterem City a Barceloną, zakończony zwycięstwem Citizens 2:1.

Początkowo, gdy jeszcze nie było oficjalnej nazwy stadionu, kibice nazywali obiekt "Eastlands". Pojawiały się propozycje, by stadion nazwać "The Blue Camp" lub "New Maine Road" ale ostataczenie nadano mu nazwę The City of Manchester Stadium.

Nowy stadion posiada unikalną ośmio masztową strukturę, gdzie dach jest podtrzymywany przez liny tak, by wszystkim siedzącym dać doskonałą widoczność. Pod murawą stadionu znajduje się tzw. system 'SUB AIR", którego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci z powierzchni płyty oraz zapobieganie przymarzaniu.
Z kolei dach zostal tak zaprojektowany, by utrzymać i wzmocnić odgłos, doping tworzony przez kibiców. Ogromny taras, hol został wybudowany by mieć jak najlepszy dostęp do wszystkich trybun i sektorów a sektory kibiców gości, które mieszczą się za jedną z bramek (trybuna południowa) znajdują się na dwóch poziomach i mogą pomieścić 3000 fanów gości podczas meczów ligowych oraz 4500 w rozgrywkach pucharowych zostały oddzielone spejalnymi przegrodami od sektorów fanów City.
Przy stadionie znajduje sie także pokaźny parking na ponad 3000 miejsc dla samochodów osobowych jak i około 250 miejsc dla autokarów wyposażony m.in. w windy oraz wiele innych udogodnień. Kolejne miejsca parkingowe

Stadion został wyposażony w nowy system biletowy (karty chipowe), na terenie obiektu znajdują sie sklepy klubowe, których sponsorem jest Reebok więc noszą nazwę ReebokCity. Jesienią 2004 roku nastąpi otwarcie nowego Centrum Dziedzictwa.
Możemy tutaj także znaleźć unikalny hol pamięci, nazwany Walk of Pride. Jest to główny tunel łączący szatnie z murawą stadionu. Ciekawostką jest fakt, iż ściany tunelu wypełnione są nazwiskami wszystkich największych i najbardziej oddanych fanów Manchesteru City.

Obecnie trwają prace mające na celu doprowadzenie linii metra do stadionu (część już gotowa), tak by umożliwić szybkie i dogodne połączenie stadionu z każdym punktem miasta.

Warty dodania jest fakt, iż tylko obiekty Machesteru United oraz Newcastle United mają większą pojemność od obiektu Manchesteru City, który obecnie jest jednym z najnowocześniejszych, najlepszych stadionów w Anglii, oraz na całym kontynencie Europejskim.

Pierwszy sezon na nowym obiekcie zgromadził prawie 900.000 widzów w meczach ligowych. Rekord frekwencji padł w spotkaniu z Chelsea w lutym 2004. Spotkanie to ogladało 47,304 kibiców. Średnia ilość widzów na jeden mecz w sezonie 2003/2004 to 46,834 widzów co jest trzecim wynikiem w Anglii.

Obecnie trwają zabiegi, by stadion mógłbyć główną areą finału Pucharu Uefa.


STARY STADION
Nazwa: Maine Road
Pojemność: 34,026
Inauguracja: 1923
Wymiary boiska: 105 x 70 m

Kliknij aby poznać historię stadionu !
KLIKNIJ !!!

Buttony

Zapraszamy na White Hart Lane
Olympique de Marseille
www.rangerspoland.com - Polski Serwis Kibiców Rangersów
West Ham United, The Hammers
”Strona
Zapraszamy do pierwszej Polskiej strony Fanów Millwall F.C
Leeds United - Jedyny polski serwis klubu
Polski Serwis Realu Saragossa
Pierwszy w Polsce serwis Evertonu!