KLUB

  Aktualności
  Historia
  Stadion
  Kadra
  TOP 10
  Gwiazdy
  Stroje
  Miasto
  Muzeum
  Piłkarz roku


Sezon 2006/2007

  Terminarz
  Tabela
  Strzelcy
  Statystyki
  Puchar Anglii
  Puchar Ligi
  Rezerwy
  Akademia
  Transfery


City w liczbach

  Premier League
  Dywizja 1
  Dywizja 2
  Puchar Anglii
  Puchar Ligi
  P. Europy
  P. Uefa
  P.Z.P
  1890-2006
  Rywale
  City-United


Archiwum

  2005/2006
  2004/2005
  2003/2004
  2002/2003
  2001/2002
  2000/2001
  Rezerwy
  Transfery
  Podsumowania
  Rywale


Kibice

  FanClub
  Bramki
  Felietony
  Tapety
  Karykatury
  Galeria
  Chat (osób: )
  Forum
  Księga Gości


Inne

  Redakcja
  Kontakt
  Bannery
  Linki

Miasto: Manchester
Manchester - położenie

Manchester - miasto w zachodniej Anglii, położone w hrabstwie Lancashire, u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell, na obszarze metropolitalnym Wielki Manchester (Greater Manchester).

To właśnie tutaj narodziła się nowoczesna gospodarka Anglii i powstawały pierwsze przedsiębiorstwa. Dziś jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Region ten produkuje ponad połowę towarów wytwarzanych w Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.
Manchester, zaraz po Londynie, jest drugą pod względem wielkości aglomeracją, centrum handlowym Wielkiej Brytanii.

Powierzchnia miasta:
- Manchester (miasto) - 11.6 hektara
- Greater Manchester - 127.6 hektara

Liczba mieszkańców:
- centrum Manchesteru 469 tys.
- zespół miejski (pokrywający się z obszarem Wielkiego Manchesteru i obejmujący m.in. m.: Stockport, Oldham, Rochdale, Bury, Salford, Bolton) liczy 2,6 mln mieszkańców (2005), w tym ok. 1,2 mln pracujących;
- kolejne 2,5 mln mieszkańców żyje w promieniu 10 mil (16 km) od centrum miasta,
- ponad 5 mln w promieniu 30 mil (48 km)
- aglomeracja Manchesteru liczy około 11 mln mieszkańców.

czas lokalny: Manchester 12.00, Warszawa 13.00
numer kierunkowy (telefon): 0161 (z zagranicy: +44 161)
informacja turystyczna (telefon): +44 161 2343157

Manchester - odległości do ważnych miast
Birmingham 148 km (główne miasto Midlands)
Liverpool 52 km
Londyn 335 km (stolica Anglii)
Belfast 465 km (stolica Irlandii Płn)
Cardiff 306 km (stolica Walii)
Dublin 315 km (stolica Irlandii)
Edynburg 350 km (stolica Szkocji)
Berlin 1445 km (stolica Niemiec)
Madrid 2120 km (stolica Hiszpani)
Moskwa 3250 km (stolica Rosji)
Paryż 804 km (stolica Francji)
Warszawa 1989 km (stolica Polski)

Pogoda w Manchesterze
Manchester - serwis weather.co.uk
Manchester - serwis Onetu
  Manchester - historia / miasto XXI wieku
Początki miasta sięgają I wieku. Otóż w 79 roku powstała tutaj rzymska warownia, która istniała do V wieku. Lecz dopiero w 1086 roku Manchester został założony na ruinach dawnej twierdzy rzymskiej o nazwie Mancunium. W okresie średniowiecza rozwinęło się w niej kupieckie miasto. Tych czasów sięga tradycja wyrobu tkanin z wełny. Aż do roku 1838 (mimo karty przywilejów z 1301 roku) traktowany administracyjnie jako wieś.
Od połowy XVIII wieku jako jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej, ośrodek przemysłu włókienniczego, w XIX wieku największy na świecie. Wtedy nastąpił gwałtowny rozwój miasta, zwanego ówcześnie Cottonpolis, jako centrum nowoczesnego przemysłu. Tu w 1789 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową do napędu pędzalni. Dzięki budowie Kanału Manchesterskiego z Morzem Irlandzkim, ukończonego w 1894 roku, do portu przybywały liczne statki oceaniczne, przez co Manchester stał się groźnym konkurentem dla Liverpoolu.

Miasto Manchester było więc kolebką przemysłu i rzemieślnictwa w Anglii. Dzięki charakterystycznym warunkom klimatycznym, bogatym zasobom naturalnym, wysokiemu poziomowi oświaty mogła powstać tutaj rozbudowana infrastruktura transportowa i region stał się silnym ośrodkiem przemysłowym.
Jednak swoją świetność miasto utraciło w następnym stuleciu o czym świadczą do dziś nieprzydatne gigantyczne budowle, fabryki, zakłady przemsyłowe i kanały.

Ostatnio jednak kładzie się nacisk na zmianę oblicza miasta poprzez odnowę starych budynków, wznoszenie nowych oraz czyszczenie kanałów i dzielnic.

Niesie to za soba rozbudowę i modernizację Manchesteru. Powstały nowe budynki użyteczności publicznej takie jak muzea i galerie.

Obecnie Manchester to wielkie centrum przemysłu włókienniczego (choć już w mniejszym stopniu), maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego.

Manchester to także wielkie centrum międzynarodowe. Wg danych aż 80% największych brytyjskich przediębiorstw ma tutaj swoje siedziby, operuje tutaj 60 największych światowych banków.
W college'ach i na uniwersytetach studiuje prawie 60.000 studentów.

W chwili obecnej już ponad 90 linii lotniczych ma w swojej ofercie loty na lotnisko w Manchesterze. Statystyki pokazują, iż lotnisko obsługuje rocznie około 20 mln pasażerów. Zatem wiele nowych obiektów czy to ze stali czy w szkle jest symbolem zmian zachodzących w duszy Manchesteru.

Także komunikacja i transport są chlubą tego obszaru. Manchester i okolice mogą pochwalić się najbardziej rozwinietą siecią transportową w Wielkiej Brytanii. Można się tu dostać transportem samochodowym, kolejowym i lotniczym. Na trasie Manchester-Londyn kursuje Intercity a trasa zabiera jedyne 2.5 godziny. Pociąg ten odjeżdza aż 17 razy w ciągu doby.
Jednak chlubą miasta jest nowoczesny system miejskiej kolejki drogowej 'Metrolink', który zapoczątkował modę na powrót tramwajów w Anglii.
Manchester jest więc obecnie najszybciej rozwijającym się centrum w Wielkiej Brytanii.

Sport i rekreacja
Imponuje także baza i rozwój ośrodków sportowych.
W 2002 r. miasto było gospodarzem największej w dziejach Wielkiej Brytanii imprezy sportowej - XVII Commonwealth Games.
W tym samym roku obiekty te wykupił od miasta klub sportowy Manchester City i po przebudowie pochwalić się może najnowowcześniejszym i jednym z najładniejszych stadionów piłkarskich na Wyspach.
W maju 2003 na Old Trafford, stadionie utytułowanego Manchesteru United, odbył się finał piłkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan a Juventusem Turyn.
Miasto oferuje także aktywny wypoczynek. Można wybrać się na jeden z 80-ciu kursów nauki gry w golfa, bądź udać się na mecze krykieta, rugby, piłki nożnej (dwa kluby z Premiership). W Eastland (obecnie obiekty Manchesteru City) znajduje się także centrum sportów wodnych, centrum squasha, tenisa, welodrom (rowery).

Rozrywka
Manchester to również centrum kosmopolityzmu. Miasto stało się jednym z najbardziej popularnych celów podróży turystów z całego świata.
Tradycyjne atrakcje, jak muzea, galerie i zabytki zostały wsparte przez rozbudowaną sieć hoteli, restauracji, barów, pubów. Można tu spotkać restauracje ponad 30 różnych światowych kuchni a szczególnie warte polecenia są restauracje azjatyckie. Do najlepszych lokali należą 'The Market Restaurant', 104 High Street, oferująca dania rozmaitych kuchni narodowych, 'Indian Cottage', 501 Claremint Road, egzotyczna azjatycka restauracja, w której wnętrzu mieści się staw, 'Yang Sing', 34 Princess Street, wg znawców najlepsza Chińska restauracja w całej Anglii.
W mieście powstały ekskluzywne deptaki handlowe a prym wiedzie King Street i centrum handlowe 'Old Corn Exchange'.
To tutaj jest trzecie pod względem wielkości Chinatown na świecie (po San Fransisco i Vancouver), pełne odgłosów i oznak Dalekiego Wschodu.
Manchester to także ogromna ilość klubów, w których można posłuchac dobrej muzyki (jazz, blues, funk, reggae), potańczyć (dyskoteka Hacienda), czy wypić piwo.

Kultura i nauka
Manchester to także bardzo silny ośrodek kulturalno-oświatowy. Miasto jest siedzibą dwóch głównych brytyjskich stacji telewizyjnych, znajdują się tutaj dwa uniwersytety (University of Manchester, Manchester Metropolian University), są także politechnika i szkoły wyższe jn. Manchester Business School, orkiestra symfoniczna BBC a także najstarsza w Anglii orkiestra symfoniczna 'The Halle Orchestra' powstała już w 1857 roku.
Z Manchesteru wywodzą się przeboje takich grup jak Happy Mondays, New Order, Simply Red, Lisy Stansfield, Take That, Oasis, Bee Gees. Manchester jest zatem nieformalną stolicą angielskiego clubbingu (mnósto klubów muzycznych i sklepów płytowych).
W mieście jest wiele teatrów a wyróżnić można nowatorski Contact Theatre, który przeważnie wystawia nowoczesne sztuki. Za to bogaty i często zminiejący się repertuar oferuje Green Room. Można tam yakże zobaczyć występy kabaretu, popisy taneczne i pantonimę.

Manchester to także wiele muzeów i galerii. Do najciekawszych należą Muzeum Urbis (interaktywna historia życia człowieka w mieście), Muzem Nauki i Przemysłu (można tam znaleźć różnorodne techniczne osiągnięcia cywilizacji i ukazuje wpływ uprzemysłowienia na społeczeństwo), Muzeum Wojen Imperialnych (jest tu m.in. czołg T34), Muzeum Manchesteru, Muzeum Manchesteru City (zdobyło wiele nagród w 2004 roku za nowatorski styl), Muzeum Manchesteru United (historia jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Anglii), Galeria Kostiumów (kolekcja ukazuje zmiany mody na przestrzeni wieków podkreślają wiodącą rolę Manchesteru w przemyśle włókienniczym), Muzem Policji, Muzum Żydowskie, Muzeum Transportu, Miejska Galeria Sztuki (ukazuje zbiory sztuki wiktoriańskiej oraz najpiękniejszą na Wyspach kolekcję obrazów prerafaelitów).

Do najważniejszych zabytków należą katedra gotycka zbudowana w XV wieku, zabytkowy szpital z XV-XVII wieku, gatycki ratusz, budynki w stylu gregoriańskim z XVIII wieku (St John Street), budynki w stylu wiktoriańskim (Barton Square), Althenaeum, Royal Theatre i Free Trade Hall z XIX wieku (Peter Street).

W bliskich okolicach Manchesteru znajdują się trzy Parki Narodowe - The Lake District, The Peak District oraz Snowdonia National Park. Z kolei godzinę zajmie nam dotarcie do miast znajdujących się na wybrzeżu Fylde, w hrabstwie Lancashire - Blackpool, Southport czy Morecambe.

Kolejną atrakcją jest znajdująca się w Castelfield najstarsza stacja kolejowa na świecie będąca obecnie częścią Muzeum Kolejowego. To tutaj właśnie powstała w 1830 roku linia kolejowa, łącząca Manchester z Liverpoolem, która była pierwszą kolejową linią pasażerską na świecie.

Więcej zdjęć z Manchesteru i nie tylko znajdziecie w dziale GALERIA

Buttony

Zapraszamy na White Hart Lane
Olympique de Marseille
www.rangerspoland.com - Polski Serwis Kibiców Rangersów
West Ham United, The Hammers
”Strona
Zapraszamy do pierwszej Polskiej strony Fanów Millwall F.C
Leeds United - Jedyny polski serwis klubu
Polski Serwis Realu Saragossa
Pierwszy w Polsce serwis Evertonu!